Coaching Językowy

1. Czym jest coaching językowy?

Coaching Językowy to przejmowanie kontroli nad nauką języka obcego.

Bardzo często brak postępów w nauce języka obcego jest związany z bierną postawą ucznia. Biernie uczestniczy w zajęciach, nie zabiera głosu, nie zadaje pytań, nie testuje swojej wiedzy. Biernie czyta teksty, biernie ogląda nagrania. Uzupełnia ćwiczenia bez refleksji nad ich zawartością, celowością lub przydatnością.

Coaching językowy ma na celu wzbudzić w Tobie aktywną postawę w procesie uczenia się. Osiągniesz dużo lepsze rezultaty, jeśli będziesz wiedzieć, po co, dlaczego i jak się uczyć. Zwiększy to Twoją motywację i pewność siebie.

Coaching Językowy to wsparcie w radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed Tobą nauka języka obcego.

Coaching językowy to odkrywanie takich sposobów nauki, które są najlepsze indywidualnie dla Ciebie.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na naukę języka obcego. Trochę szkoda. Gdyby był, to można by go było zastosować i wszyscy bylibyśmy poliglotami. Pod warunkiem, że akurat nauka języków byłaby tym, co nas interesuje najbardziej.

Jednak na własnym przykładzie widziałeś, że to, co sprawdza się u innych, nijak nie działa u Ciebie. I odwrotnie. Dlaczego? Bo nauka to proces indywidualny, złożony i zależy od wielu czynników.

Niektórzy są urodzonymi poliglotami, raz coś usłyszą i już to mają. Inni potrzebują więcej czasu by coś zrozumieć, przetworzyć i to wyćwiczyć.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy, być może zadajesz sobie pytania typu: Czego właściwie mam się uczyć? Jak mam się tego uczyć? Jak na to znaleźć czas? Czy jestem wystarczająco uzdolniony? Po co mi to? Czy nie lepiej zająć się czymś innym? I w ogóle czy mi się chce tego uczyć?

Oj znam te pytania. Sama je sobie zadawałam. A potem rozpoznawałam je u większości moich uczniów. A potem u klientów coachingowych.

Coaching językowy to zadawanie właściwych pytań i odpowiadanie na nie zgodnie z Twoimi celami.

 

Pytania większość osób zadaje sobie takie same. Natomiast odpowiedzi dla każdego będą inne.

Ania jest studentką filologii. Chce zostać tłumaczem. Będzie się uczyć wszystkiego. Słownictwa, gramatyki, konstrukcji zdań. To ma być jej zawód, więc każdy aspekt języka będzie dla niej ważny.

Agnieszka jest biotechnologiem. Wszystkie artykuły naukowe z tej dziedziny są napisane w języku angielskim. Musi je rozumieć, ale niekoniecznie musi w tym języku mówić.

Alicja wyjechała za granicę, by opiekować się osobami starszymi. Słownictwo z życia codziennego zupełnie jej wystarczy. Nie musi wypowiadać się bardzo poprawnie. Najważniejsze, żeby potrafiła zbudować ciepłą relację z podopiecznymi.

Amanda pracuje w dużej firmie. Wszystkie zebrania są w obcym języku, ale nie jest to język specjalistyczny. Dla niej ważne jest płynne i poprawne posługiwanie się językiem korporacyjnym. Fajnie by też było móc pożartować z kolegami z pracy i prowadzić small talki. Do tego przyda jej się spontaniczność i obycie w codziennych wyrażeniach.

Coaching językowy to szukanie Twoich odpowiedzi. Twoich strategii pasujących do Twojej sytuacji.

Wyobraź sobie teraz, że wszystkie te osoby zapisują się na ten sam kurs do szkoły językowej. Nawet jeśli kurs jest prowadzony dobrze, to żadna z tych osób nie osiągnie zamierzonego celu, jeśli sama we własnym zakresie nie będzie świadomie pracować nad najważniejszymi dla niej umiejętnościami.

2. Jakie tematy poruszamy na coachingu językowym?

Sposoby nauki języka to tylko jeden z tematów poruszanych na coachingu językowym. Wiele elementów składa się na efektywne zdobywanie nowej kompetencji, jaką jest komunikacja w języku obcym.

1. Motywacja

Motywacja to podstawowe zagadnienie coachingowe. Zwłaszcza przy projektach długoterminowych. A naukę języka obcego niewątpliwie rozpatruje się w kontekście miesięcy i lat. Jeśli szczerze i zgodnie z prawdą odpowiesz sobie na pytanie PO CO się uczę języka obcego? CO MI TO DA? DLACZEGO TEGO CHCĘ? wówczas łatwiej będzie Ci utrzymać obrany kurs. I pokonać chwile zniechęcenia.

2. Przekonania, myśli i emocje

Jeśli podczas nauki widzisz tylko to czego nie umiesz, nie potrafisz albo nie pamiętasz, to generujesz w sobie dużo napięć i istnieje ryzyko, że zrodzi się w Tobie zniechęcenie. Że podkopiesz pewność siebie i zaprzestaniesz działań. Albo że będą Cię one zbyt wiele kosztowały.

Dobrze jest widzieć obszary do pracy. Ale jeszcze lepiej jest zauważać jednocześnie swoje mocne strony. To co już umiesz, już potrafisz.

Jeśli zauważasz u siebie zbyt częstą lub nieadekwatną krytykę, popracuj nad racjonalnym myśleniem. To znaczy takim, które opiera się na faktach, jest konstruktywne i wspiera Cię w nauce zamiast dołować.

3. Organizacja czasu i planowanie

Kiedy mam się uczyć? Jak to połączyć z innymi obowiązkami?

4. Sposoby nauki

Zapamiętywanie słownictwa, ćwiczenia gramatyczne, nauka wymowy.

5. Inne

Powyżej opisałam tylko niektóre tematy, które mogą być poruszane na coachingu językowym. Ale pamiętaj, że istotą coachingu jest to, z czym Ty przychodzisz. Możemy więc rozmawiać o wszystkim, co Twoim zdaniem może pomóc Ci nauce języka obcego.

 3. Co oferuję jako coach językowy?

Wykształcenie

Jako coach językowy mogę zaoferować Ci moje wykształcenie i doświadczenie jako filolog, tłumacz, trener i coach. Ukończyłam studia z filologii romańskiej (język francuski). Studia podyplomowe dla tłumaczy konferencyjnych. Szkołę Trenerów Biznesu i Rozwoju Osobistego BCB. Oraz międzynarodową szkołę coachingu Erickson Coaching International “The art and science of coaching”. Ponadto odbyłam szkolenia, kursy i warsztaty w ramach doskonalenia kompetencji komunikacyjnych.

Kompetencje

Kompetencje, które wykorzystuję jako coach to uważność, spostrzegawczość, umiejętność słuchania, zadawania pytań i budowania relacji. Są to podstawowe narzędzia w procesie coachingowym.

Rola coacha

Moją rolą jest pomóc Ci odkryć Twoje mocne strony, zastanowić się jak możesz wykorzystać je w nauce języka, sformułować konkretny cel i wzmocnić wewnętrzną motywację. Wspólnie zastanowimy się, co Cię tak naprawdę interesuje, co sprawia Ci najwięcej przyjemności, czego potrzebujesz, co przynosi najlepsze rezultaty. Porozmawiamy o przekonaniach i emocjach, które Tobą kierują. Wszystko po to, by zwiększyć Twoją aktywność, wypracować efektywne strategie, opracować plan, zorganizować czas dzięki czemu zyskasz poczucie sprawczości i kontroli.

Coaching językowy to wsparcie w takim uczeniu się języka obcego, jakie jest najlepsze dla Ciebie.

4. Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy i poznajmy się. Sprawdzimy wspólnie czego potrzebujesz i czy mogę Ci w tym pomóc jako coach. Zobaczysz, czy dobrze Ci się ze mną rozmawia i czy chcesz pracować akurat ze mną.

Zadzwoń lub napisz i umów się na bezpłatną konsultację.

Joanna Jóźwiak

Filolog, Tłumacz, Trener, Coach

511 28 50 50

coachlang@jjcommunication.pl